Zaawansowana ochrona danych – Veeam i NetApp

Kiedy myślę o macierzach firmy NetApp, pierwsze co przychodzi mi do głowy to migawki pamięci masowej tzw. snapshoty. Jeśli pracujesz jako administrator środowisk wirtualnych, pracujesz z macierzami lub pełnisz obie funkcje jednocześnie, snapshoty są podstawą działania wielu rozwiązań używanych przez Ciebie na co dzień.
NetApp bez wątpienia jest jedną z bardziej rozpoznawalnych marek pośród producentów macierzy, a jedną z ich najważniejszych i najlepszych funkcjonalności są właśnie snapshoty. Wydajne, oszczędne praktycznie bez wpływu na działanie środowiska produkcyjnego. Użytkownicy NetAppa z powodzeniem wykorzystują tę funkcjonalność do ochrony swoich danych. Potęga NetAppa wynika z zastosowania zaawansowanego systemu operacyjnego ONTAP. NetApp zawsze uważał siebie za firmę piszącą oprogramowanie, a nie produkującą sprzęt. ONTAP oferuje wiele zaawansowanych funkcjonalności, a jedną z nich są snapshoty, które następnie zostały przekształcone w kolejne funkcjonalności macierzy: SnapMirror (replikacja danych na kolejny system NetApp) oraz SnapVault (archiwizacja danych).
Veeam Backup & Replication tak samo jak ONTAP to oprogramowanie, które korzysta ze snapshotów. W momencie podłączenia go do infrastruktury VMware, wszystkie operacje związane z kopią zapasową oraz replikacją rozpoczynają się właśnie od wykonania snapshotu. Mając to na względzie, była to tylko kwestia czasu, kiedy Veeam i NetApp podejmą współpracę.

Veeam oraz NetApp – najlepsze RPO i RTO na rynku

Snapshoty były zawsze najczęściej wybieranym rozwiązaniem, gdy musieliśmy sprostać wysokim wymaganiom RPO (recovery point objective). W środowiskach pracujących w trybie 24×7 takich jak dostawcy usług internetowych, gdzie zadania kopii zapasowych uruchamiane są często w czasie pełnego obciążenia serwerów, zredukowanie ich wpływu na produkcję zawsze było priorytetem. Jedną z metod na osiągnięcie tego było wykonywanie snapshotów na poziomie macierzy zamiast na poziomie wirtualizatora.

Nie wszystkie macierze są identyczne, co powoduje różnice w wydajności funkcji snapshotów w zależności od producenta rozwiązania. NetApp przez wiele lat z powodzeniem udowodnia, że ich rozwiązanie jest jednym z najlepszych na rynku, co pozwala na wykorzystanie go jako źródło danych do operacji odtwarzania danych wewnątrz samych macierzy produkcyjnych. Funkcja snapshotów macierzowych pozwala na tworzenie dużej ilości punktów przywracania z dużą częstotliwością bez wpływu na wydajność macierzy.  Następnie wykonane wcześniej snapshoty, mogą być przesłane do zapasowego centrum danych z użyciem funkcji SnapMirror lub zarchiwizowane za pomocą funkcji SnapVault.

Wykorzystując przełomową technologię wykonywania kopii zapasowych bezpośrednio ze snapshotów macierzowych, Veeam pokazuje światu, że technologia snapshotów macierzowych może być wykorzystana w lepszy sposób. Zamiast wybierać pomiędzy snapshotami z poziomu macierzy lub wirtualizatora, Veeam oferuje oba rozwiązania jednocześnie, dostarczając przy tym najlepsze rozwiązanie na rynku osiągające najniższe czasy RTO i RPO.

 

Veeam łączy się bezpośrednio do macierzy NetApp FAS (z oprogramowaniem ONTAP 8.1 lub wyższym) bez udziału serwerów ESXi. Zamiast wykorzystywania funkcji tymczasowego wystawienia klonu LUN-a do hosta, Veeam odczytuje dane bezpośrednio ze snapshota macierzowego za pomocą opatentowanej technologii, usuwając przy tym wiele czasochłonnych pośrednich kroków. W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji, Veeam korzysta także z technologii CBT (change block tracking) w celu nawet dwudziestokrotnego przyśpieszenia wykonywania kopii zapasowych. To oznacza, że klienci mogą otrzymać najmniejsze z możliwych okno czasowe do wykonywania kopii zapasowych, zmniejszyć wpływ wykonywania kopii zapasowych na środowisko produkcyjne oraz osiągnąć najwyższe RPO.

To nie wszystko. Użytkownicy macierzy NetApp nie tylko korzystają z blokowych protokołów takich jak SAS, iSCSI czy FC, równie często wykorzystują protokół NFS. Veeam wychodząc naprzeciw takim wymaganiom swoich klientów, przygotował odpowiedniego klienta NFS, dzięki któremu można nadal korzystać z funkcji kopii zapasowej ze snapshotów macierzowych, nawet jeśli maszyny wirtualne działają na udziałach NFS.

Szybkie odtwarzanie danych, nawet za pomocą Veeam Free Edition

Czas wykonywania kopii zapasowej jest bardzo ważny, lecz nie mniej niż czas odtwarzania danych.

Ponieważ odtwarzanie danych wirtualnych maszyn VMware ze snapshotów macierzowych potrafi być zadaniem czasochłonnym oraz ograniczonym funkcjonalnie, Veeam Backup & Replication oferuje najszybsze RTO dzięki zastosowaniu opatentowanej funkcjonalności Instant VM Recovery. Veeam w bardzo krótkim czasie potrafi odtworzyć całą wirtualną maszynę niezależnie od jej rozmiaru, pliki z siedemnastu różnych systemów plików oraz elementy aplikacji wykorzystując Explorery Veeam.

Jeśli korzystasz z technologii ochrony danych firmy NetApp, nie musisz nic już zmieniać. Veeam Backup & Replication potrafi zintegrować się z twoja infrastrukturą macierzową oraz wykorzystać technologie Snapshot, SnapMirror czy SnapVault jako źródło do odtwarzania danych dzięki technologii Veeam Explorer for Storage Snapshot. Za pomocą tej technologii możesz odtworzyć z każdej z trzech lokalizacji oraz z każdego dostępnego punktu przywracania całą wirtualną maszynę, pliki oraz elementy aplikacji.

Czy trudno jest wykonać taką integrację? Łatwiej i szybciej niż przygotowanie kubka gorącej kawy. Po prostu zarejestruj swoją macierz NetApp wykorzystując interfejs programu Veeam Backup & Replication, wykonaj inwentaryzację dostępnych snapshotów macierzowych, SnapMirror oraz SnapVault i korzystając z dowolnego z nich rozpocznij proces odzyskiwania danych.

Veeam Explorer for Storage Snapshot dostępny jest również w darmowej wersji oprogramowania Veeam Free Edition. Dzięki niemu możesz rozszerzyć swoje możliwości odtwarzania danych przy jednoczesnym oszczędzaniu wydatków na funkcje macierzy NetApp.

Archiwizacja z technologiami Veeam i NetApp

Aby zapewnić pewną ochronę danych, należy przestrzegać reguły 3-2-1. Trzy kopie danych, zapisanych w dwóch lokalizacjach, przynajmniej jedna w lokalizacji zewnętrznej.

Używając oprogramowania Veaam backup & Replication wraz z macierzami NetApp jesteś w stanie osiągnąć założenia reguły wykorzystując obie technologie jednocześnie.

Kiedy korzystamy ze snapshotów macierzowych, Veaam w pierwszej kolejności wykonuje spójny aplikacyjnie snapshot wirtualnej maszyny. Po zakończeniu tej operacji tworzony jest od razu snapshot macierzowy, po czym uwalniany jest snapshot aplikacyjny. Następnie Veeam odczytuje dane ze snapshotu macierzowego i tworzy nowy plik kopii zapasowej. Otrzymany plik kopii zapasowej może być zapisany w dowolnym miejscu np. na macierzy NetApp serii E.

Ponieważ utworzyliśmy snapshot macierzowy zawierający spójny obraz maszyny wirtualnej możemy go wykorzystać jako źródło danych dla funkcji SnapVault. Dzięki temu nasza produkcyjna macierz musiała wykonać tylko jeden snapshot, który możemy wykorzystać wielokrotnie, w dodatku dane źródłowe są spójne aplikacyjnie, co nie jest możliwe przy korzystaniu tylko ze snapshotów macierzowych. Daje nam to solidny plan zabezpieczenia danych przed jakimkolwiek zagrożeniem.

Podsumowując, połączenie Veeam Backup & Replication oraz technologii NetApp pozwoli Tobie na uzyskanie najbardziej odpowiedniego planu na zabezpieczenia danych przed awarią. Otrzymujesz do wyboru wiele funkcjonalności i tylko od Ciebie zależy jak dobrze je wykorzystasz. Funkcjonalność Backup from Storage Snapshot dostępna jest w wersji Veeam Enterprise Plus.

 

Jarosław Damse

Inżynier ds. backup’u i macierzy – Hardsoft Telekom

 

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami:

Opiekun:
Grzegorz Lewandowski

grzegorz_l@ht.poznan.pl
tel.: 61 665 71 65