Modernizacja środowiska Metrocluster FC firmy Netapp.

Firma Hardsoft Telekom z siedzibą w Poznaniu miała ostatnio przyjemność uczestnictwa w modernizacji środowiska Metrocluster FC firmy Netapp.

Środowisko znajduje się u jednego z naszych klientów, z którym współpracujemy już dłuższy czas. Na tym rozwiązaniu klient uruchomił aplikację, która jest wykorzystywana przez praktycznie każdą osobę zamieszkującą Poznań i okolice. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie możemy  powiedzieć Państwu jaka dokładnie aplikacja jest tam zainstalowana – prosimy o wyrozumiałość.

Rozwiązanie Metrocluster FC  jest bardzo podobne do rozwiązania opisywanego przeze mnie całkiem nie dawno – Metrolcuster IP. Różnice są w protokole wykorzystywanym do komunikacji pomiędzy macierzami. Zamiast protokołu Ethernet wykorzystujemy protokół Fiber Chanel. Oczywiście zmienia się również sprzęt wykorzystywany do realizacji tej komunikacji. Zamiast switchy Ethernet pojawiają się tutaj switche Fiber Channel oraz dodatkowo brigde ATTO które zamieniają sygnał SAS na sygnał FC. Nie zamierzam opisywać szczegółowo samego rozwiązania Metrolcuster FC bo nie starczyło by mi miejsca i czasu. Poniżej znajdą Państwo schemat rozwiązania Metrocluster FC.

Modernizacja środowiska zakładała wymianę następujących elementów bez przerywania pracy całego środowiska:

– wymiana kontrolerów macierzy FAS 8200 na kontrolery FAS 8300

-wymiana kontrolerów macierzy FAS 8020 na kontrolery FAS 8200

Zapewne pojawiają się pytania dlaczego wymiana a nie zakup nowych macierzy wraz z dyskami, przecież za chwilę skończy się gwarancja na dyski i półki dyskowe. Już wyjaśniam. Zakup nowych macierzy wraz z dyskami oraz suportem byłby znacznie droższy niż upgrade kontrolerów. Netapp specjalnie dla swoich klientów przygotowała opcję upgradu, który z automatu wydłuża Support na całe środowisko wraz z dyskami i półkami dyskowymi z poprzedniego rozwiązania. Takie operacje są możliwe przede wszystkim dzięki systemowi Ontap firmy Netapp. System ten jest kompletnie nie zależny od sprzętu na którym działa. Dzięki temu że jest on niezależny od platformy sprzętowej oraz jest on instalowany na dyskach macierzy, możemy dowolnie zmieniać sprzęt na którym w danej chwili działa. Jeśli martwią się Państwo utrata przestrzeni dyskowej lub całych dysków przeznaczonych tylko na system Ontap, to już Państwa uspokajam. Firma Netapp wprowadziła funkcję ADP czyli Advanced Disk Partitioning. Dzięki tej funkcjonalności na dyskach macierzy (maksymalnie 24 dyskach) tworzona jest dodatkowa partycja systemowa, która zajmuje bardzo mało miejsca. Powierzchnia przeznaczona pod system operacyjny to około 1GB per dysk. Jak widać strata przestrzeni jest znikoma a zalety takiego rozwiązania bardzo duże o czym przekonają się Państwo za chwilę.

Jak wygląda proces upgradu kontrolerów macierzy Netapp FAS?

Bardzo prosto. Dzięki zastosowaniu dwóch kontrolerów w pojedynczej macierzy oraz trzymaniu systemu operacyjnego macierzy na dyskach macierzy, możemy wymienić te kontrolery bez utraty jakichkolwiek danych oraz bez potrzeby wyłączania środowiska. Cały proces w dużym skrócie to:
– przeprowadzenie szeregu operacji przygotowujących do upgradu np.: wgranie tej samej wersji firmware dla starych jak i nowych kontrolerów, wyciągnięcie potrzebnych do upgradu informacji ze starych kontrolerów itd..
– odpięcie dysków od starego kontrolera i wymiana kontrolera na nowy
– przypisanie dysków do nowego kontrolera – dzięki temu, że system operacyjny jest na dyskach to wystarczy te dyski przypisać do nowego kontrolera i zrestartować kontroler. System Ontap już zaczyta potrzebne mu informacje i ustawienia.
– jeśli zachodzi taka potrzeba to zmiana ustawień na portach macierzy – zmieniają się głownie porty fizyczne, wiec trzeba wskazać naszym portom logicznym na jakich nowych portach fizycznych mają pracować.

I to by było na tyle w dość dużym skrócie. Mamy już wymienione kontrolery, mamy stare dane, mamy działające środowisko. Dzięki takiemu podejściu producenta macierzy Netapp jak i systemu operacyjnego Ontap,  jesteśmy w stanie upgradować nawet najbardziej wymagające środowiska bez przerwowo. Osoby korzystające z aplikacji naszego klienta nawet nie zważyły, że jakiekolwiek prace są prowadzone. Środowisko działało przez cały czas upgradu serwując dane.

Przygotował
Jarosław Damse