Windows Server 2022

Windows Server 2022

Bez większego rozgłosu Microsoft zaczął udostępniać następne wydanie Windows Server — znane jako Windows Server 2022. System rozwijany przez Microsoft od ponad roku jest wersją Long Term Servicing Channel (LTSC) i zawiera kilka nowych funkcjonalności. Jest dostępny w edycjach Standard, Datacenter i Datacenter: Azure Edition. Dostępny jest również dla klientów w Volume Licensing Service Center.

windows server 2022

 

Do najważniejszych zmian w Windows Server 2022 należą:

• Możliwość zarządzania lokalnym systemem Windows Server za pomocą usługi Azure Arc
• Usprawnione zarządzanie maszynami wirtualnymi z poziomu Windows Admin Center
• Możliwość korzystania z wirtualizacji zagnieżdżonej na serwerach z procesorami AMD (uruchomienie Hypr-V na maszynie wirtualnej z Hyper-V)
• Sprawniejsze wdrażanie aplikacji kontenerowych dzięki zmniejszeniu rozmiaru obrazów o ok. 40%
• Zaawansowana ochrona wielowarstwowa przed zagrożeniami zgodna z secured-core
• Bezpieczne połączenie krytycznych zasobów firmowych z dodatkową warstwą zabezpieczeń, obejmującą m.in. domyślnie włączone wsparciem dla protokołów HTTPS i TLS 1.3.
• Migracja serwerów plików ze środowisk lokalnych do chmury Azure za pomocą nowego scenariusza w Storage Migration Service
• Zwiększono wydajność sieci zwirtualizowanego środowiska dzięki usprawnieniu przełączników wirtualnych Hyper-V

Licencjonowanie Windows Server 2022

winows server 2022 licencje

[1] Licencja dostępowa CAL jest wymagana dla każdego użytkownika lub urządzenia uzyskującego dostęp do serwera. Aby uzyskać s
zcz egółowe informacje, zobacz
Prawa używania produktu. https://www.microsoft.com/licensing/terms/pl PL/productoffering/WindowsServerStandardDatacenterEssentials/MCA 
[3] Do 10 rdzeni i 1 maszyny wirtualnej na serwerach z jednym gniazdem. Windows Server Essentials jest dostępny u naszych par
tne rów OEM w zakresie sprzętu
serwerowego.

W sprawie zakupu licencji lub przedłużenia obecnych prosimy o kontakt z działem handlowym: 61 665 71 64, handlowy@ht.poznan.pl


Windows Server 2019 to przede wszystkim ulepszona obsługa hybrydowych scenariuszy w chmurze, infrastruktura hiperkonwergentna oraz nowe zabezpieczenia.

Infrastruktura Hiperkonwergentna(HCI)

Nie powinno dziwić, że Microsoft ulepsza wsparcie dla HCI w Windows Server 2019. Microsoft zbudował przecież chmurę Azure w oparciu o system Windows Server. Wykorzystano lokalną pamięć masową podłączoną przez sieć Ethernet oraz zdefiniowane programowo sieci i zasoby obliczeniowe, odchodząc od drogich sieci SAN, które kiedyś zdominowały centrum danych. Microsoft od pewnego czasu promuje rozwiązania Azure Stack i Windows Server Software Defined Solutions (WSSD). Podczas gdy rozwiązania Azure Stack i WSSD są obecnie dostępne w systemie Windows Server 2016, system Windows Server 2019 wprowadza wiele usprawnień, które zwiększają wydajność i ułatwiają zarządzanie.

Obsługa Storage Class Memory (SCM)

SCM czasami nazywana pamięcią trwałą, jest pamięcią masową utworzoną z pamięci NAND opartej na pamięci flash, która jest podłączona do gniazda DIMM podobnie jak tradycyjna pamięć DRAM. Chodzi o to, aby zasoby znajdowały się bliżej procesora w celu zwiększenia wydajności. SCM może być używany jako superszybki magazyn, pamięć lub obie rzeczy na raz, aby wykonywać obie role w tym samym czasie.

SCM jest korzystny dla HCI, ponieważ może być wykorzystany jako pamięć podręczna w Storage Spaces Direct, (programowym rozwiązaniu pamięci masowej firmy Microsoft do tworzenia wysoce dostępnej i skalowalnej pamięci masowej przy użyciu lokalnych napędów), aby zmniejszyć opóźnienia i poprawić wydajność klastra. Jednak ze względu na dodatkowe obciążenie jakie SCM nakłada na sieć, Microsoft zaleca stosowanie kart sieciowych RDMA (Remote Direct Memory Access). Adaptery sieciowe RDMA odciążają procesory, co pozwala wykonywać bardziej ważne zadania.

Deduplikacja danych ReFS

System plików ReFS jest powszechnie używany do wirtualizacji, tworzenia kopii zapasowych i Microsoft Exchange ze względu na jego odporność, optymalizację poziomów w czasie rzeczywistym, szybsze operacje maszyn wirtualnych i dużą skalowalność. Ale do niedawna ReFS nie obsługiwał deduplikacji danych, która była dostępna tylko w woluminach sformatowanych w NTFS. Deduplikacja danych może przynieść znaczne oszczędności na kosztach przechowywania danych dzięki zastosowaniu technologii blokowej w celu zmniejszenia ilości zajmowanych przez nie plików na dysku.

Integracja Windows Server i Azure za pośrednictwem WAC

Windows Admin Center (WAC) to kompletna zmiana w wyglądzie interfejsu zarządzania serwerem, będzie integralną częścią systemu Windows Server 2019. WAC to witryna internetowa do zarządzania serwerem lokalnym lub zdalnym za pośrednictwem bramy korzystającej z usługi PowerShell Remoting i Windows Management Instrumentation (WMI) poprzez WinRM. WAC może zarządzać systemami Windows Server 2019, Windows Server 2016, Windows Server 2012 R2 i Windows Server 2012. Firma Microsoft intensywnie inwestuje w usługi WAC i mają one być przyszłym interfejsem zarzadzania (GUI) systemu Windows Server.

Windows Admin Center zostało zaprojektowane tak, aby zarządzanie HCI i chmurą hybrydową było łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. WAC zarządza także serwerem Hyper-V, maszynami wirtualnymi Azure, platformą Azure Backup i infrastrukturą hiperkonwergentną. Menedżer Hyper Converged w WAC zapewnia przegląd klastrów w wygodnym pulpicie nawigacyjnym, ale można także uzyskać informacje o poszczególnych węzłach klastra i przeprowadzić migrację na żywo maszyn wirtualnych między węzłami i zreplikować maszyny wirtualne z systemu Windows Server do usługi Azure Site Recovery, za pomocą funkcji znanej jako „VM Protection”.

Bezpieczeństwo

Shielded VM’s są popularną funkcją, ale w systemie Windows Server 2016 obsługują tylko maszyny wirtualne, w których systemem operacyjnym jest system Windows. Funkcja chronienia maszyn wirtualnych, zabezpiecza maszyny wirtualne przed użytkownikami serwera hosta, nawet tymi z uprawnieniami administratora lokalnego. Ekranowane maszyny wirtualne zapewniają ochronę przed nieuczciwymi administratorami oraz hakerami próbującymi uzyskać dostęp do maszyn wirtualnych, plików maszyn wirtualnych, plików na dysku twardym i uniemożliwiają skorzystanie z funkcjonalności migracji maszyn wirtualnych oraz uruchamianie komend wyłączania i ponownego uruchamiania. Teraz Linux może być używany jako system operacyjny gościa w ekranowanych maszynach wirtualnych.

Windows Defender Advanced Threat Protection adn Exploit Guard 

Podobnie jak w Windows 10, Windows Defender Advanced Threat Protection jest teraz dołączany do Windows Server 2019.

A już 15 listopada 2019 r. opowiemy  o tym rozwiązaniu podczas bezpłatnego seminarium, na które serdecznie zapraszamy.

 

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami:

Opiekun:
Jarosław Damse

jarek_d@ht.poznan.pl
tel.: 61 665 71 71