Sieci LAN

Sieć LAN (Local Area Network)

Sieć lokalna (LAN) powstała w latach 70-tych XX wieku do połączeń pomiędzy komputerami. Pierwotnie wykorzystywane były do drukowania, dopiero później do komunikacji.

Przez lata standard okablowania ewoluował – od sieci opartej na kablu współosiowym, skrętkę ekranowaną i nieekranowaną, aż po rozwiązania światłowodowe. Zmieniał się też protokół (od Token Ring, ArpaNet poprzez Ethernet kolejnych kategorii, aż do Infinibandu). Obecnie najpopularniejszymi technologiami sieci LAN są Ethernet oraz wi-fi. Każda sieć LAN powinna cechować się poniższymi parametrami:

  • skalowalność,
  • nadmiarowość,
  • wydajność,
  • bezpieczeństwo,
  • łatwość utrzymania i zarządzania.

Standardem budowy sieci jest obecnie Ethernet, wykorzystujący zarówno media miedziane jak i światłowodowe.

Zmienia się także sposób projektowania rozwiązań. Urządzenia zaawansowane potrafią pracować w wielu warstwach modelu OSI, zapewniając softwarową separację w ramach jednej sieci, routing, odpowiednie pasmo dla konkretnych aplikacji czy inne usługi QoS.

Hardsoft Telekom od początku swojej działalności projektuje i buduje zarówno okablowanie jak i same sieci.

Potrafimy zaprojektować i wdrożyć zarówno proste rozwiązania sieciowe, jak i pełne projekty obejmujące sieciową infrastrukturę Datacenter, przełączniki dystrybucyjne i brzegowe oraz łącza internetowe.

Na okablowanie strukturalne składają się:

  • okablowanie poziome,
  • okablowanie pionowe,
  • okablowanie kampusowe (międzybudynkowe),
  • punkty rozdzielcze,
  • punkty abonenckie.

Projektując sieć LAN, tworzymy schemat sieci oparty na topologii rozszerzonej gwiazdy. Stosowanie takiej topologii rodzi konieczność stopniowania pod kątem ważności punktów rozdzielczych. Instalacje okablowania strukturalnego wykonują wykfalifikowani specjaliści z dużym doświadczeniem. Pracę rozpoczynamy od przygotowania projektów. Następnie wykonujemy z precyzją instalację okablowań i zakończenia okablowań. Nasze działanie kończymy przeprowadzeniem odpowiednich testów, aby mieć pewność czy wykonana instalacja nie wymaga poprawek. Pracujemy na najwyższej jakości okablowaniu i sprawdzonym sprzęcie takich marek jak: Dell, D-Link i HPE.

Ethernet i WLAN

Sposób działania technologii Ethernet opiera się przede wszystkim na odpowiednim kablu. Łączy się on z routerem oraz pozostałymi sprzętami, przez co umożliwia swobodne przesyłanie danych. Połączenie kablowe Ethernet umożliwia nam korzystanie ze znacznie wyższej i stabilniejszej transmisji danych. Dzięki niemu zyskujemy dostęp do sieci, który jest odporny na zakłócenia. Ethernet jest więc dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy mieć pewność, że szybko i bez przeszkód skorzystamy z internetu.

W sieci LAN do transmisji danych może zostać z powodzeniem wykorzystany nie tylko kabel, ale też fale radiowe – mamy wtedy do czynienia z siecią WLAN lub potocznie – Wi-Fi. W tym wypadku ogólne zasady pokrywają się z sieciami kablowymi, choć siłą rzeczy zostały one zaadaptowane tak, by do komunikacji nie trzeba było korzystać przewodów. Najczęściej, centrum takiej sieci stanowi punkt dostępowy Wi-Fi (ang. Access Point – AP). Z nim połączenie nawiązują bezprzewodowe karty sieciowe i, podobnie jak to miało miejsce w kablowym Ethernecie w przypadku switcha, to AP pośredniczy we właściwym przesyłaniu danych miedzy dwiema maszynami. Również mamy tu do czynienia z topologią gwiazdy.

Przykłady naszych wdrożeń

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami:

Opiekun:
Grzegorz Lewandowski

grzegorz_l@ht.poznan.pl
tel.: 61 665 71 65