QNAP- nowa wersja QTS 5.0

Jakie nowe funkcjonalności posiada wersja QTS 5.0?

QNAP oficjalnie udostępnia nową wersję systemu QTS 5.0 wzbogacając jego funkcjonalność o WireGuard VPN, TeamViewer oraz bezpłatną obsługę exFAT.

Bezpłatna obsługa exFAT dla serwerów NAS z procesorem x86:

exFAT to system plików, który obsługuje pliki do 16 EB i jest zoptymalizowany pod kątem pamięci flash (takiej jak karty SD i urządzenia USB), co przyspiesza przesyłanie i udostępnianie dużych plików multimedialnych.

Nowy Linux Kernel 5.10 zapewnia:

 • Większe bezpieczeństwo
 • Obsługa WireGuard VPN
 • Lepsza wydajność pamięci podręcznej na dysku NVMe SSD
 • Obsługa ulepszeń AMD

„Dzięki wykorzystaniu jądra systemu Linux w wersji 5.10, oferującemu lepszą obsługę sprzętową, a także postęp w zakresie bezpieczeństwa, QTS 5.0 demonstruje doskonałe możliwości QNAP NAS w zakresie wykorzystywania najnowszych technologii i ochrony zasobów cyfrowych”

Tony Lu, Product Manager QNAP

QTS 5.0 Obsługa TeamViewer:

Instalując aplikację TeamViewer QNAP NAS, użytkownicy mogą zdalnie zarządzać wszystkimi swoimi urządzeniami QNAP NAS. Łączyć się z nimi korzystając z komputera wyposażonego w systemem Windows®, zapewniając bezpieczne rozwiązanie zdalnego dostępu bez konieczności stosowania skomplikowanych ustawień VPN.

QTS 5.0 wsparcie WireGuard VPN:

Nowy QVPN 3.0 integruje lekką i niezawodną sieć WireGuard VPN, zapewniając użytkownikom bezpieczną łączność i łatwy w użyciu interfejs. Nowa usługa QVPN 3.0 obejmuje popularny, nieobciążający i niezawodny protokół WireGuard VPN z intuicyjnym interfejsem umożliwiającym ustanowienie bezpiecznego połączenia. Narzędzie jest szczególnie wartościowe w przypadku pracy z domu lub z innego miejsca poza biurem.

PEŁNA lista zmian w QTS 5.0 w porównaniu z QTS 4.5

Oprócz większych zmian wymienionych powyżej, jest wiele innych mniejszych zmian w QNAP QTS 5.0 w porównaniu z QTS 4.5 dla NAS, na które warto zwrócić uwagę. Niektóre z nich to ulepszenia w zakresie kompatybilności z niektórymi aplikacjami i bardziej zauważalne zmiany w domyślnym zestawie aplikacji w momencie uruchomienia. Oto pozostałe uwagi dotyczące zmian od QNAP w tym nowym oprogramowaniu NAS:

 • QTS obsługuje teraz tablicę ogłoszeń na pulpicie, która dostarcza powiadomienia o różnych wydarzeniach i ogłoszeniach.
 • QTS obsługuje teraz TLS 1.3 dla bezpiecznego połączenia HTTPS.
 • Użytkownicy mogą teraz importować niestandardowe certyfikaty główne, aby poświadczyć certyfikat SSL serwera, do którego NAS musi uzyskać dostęp.
 • File Station obsługuje teraz wyświetlanie podglądu miniatur dla plików PDF.
 • Aby zwiększyć bezpieczeństwo urządzenia, mieszczące się UPnP jest teraz domyślnie wyłączone.
 • System QTS włącza teraz domyślne konto „admin” i resetuje jego hasło, gdy użytkownicy naciskają przycisk Reset na serwerze NAS przez trzy sekundy. Niemniej jednak, aby zapewnić bezpieczeństwo urządzenia, zalecamy wyłączenie konta „admin” i użycie nowego konta administratora po zakończeniu resetowania systemu.
 • Aby zapewnić bezpieczeństwo systemu, system QTS automatycznie wyłącza teraz aplikacje, które nie są aktualizowane i nie spełniają minimalnych wymagań dotyczących wersji.

Więcej informacji mogą Państwo uzyskać oglądając film udostępniony przez QNAP Systems, Inc. https://www.youtube.com/watch?v=cgZXJIxzbhg

Rozwiązania QNAP w Hardsoft Telekom

QNAP jest kluczowym dostawcą technologii magazynowania danych dostarcza zaawansowane i przyszłościowe rozwiązania. W ofercie Hardsoft Telekom posiadamy macierze NAS oraz dyski sieciowe firmy QNAP. Wykonujemy również wdrożenia i instalację rozwiązań QNAP. Uruchomienie systemów może być wykonane zarówno przez naszych inżynierów na miejscu instalacji, jak i zdalnie przy wykorzystaniu systemów zdalnego dostępu.

Zapytania o rozwiązania QNAP i aktualne promocje prosimy kierować na mail: info@ht.poznan.pl lub kontaktować się pod numerem: 61 665 71 71

Tekst przygotował:

Adam Pieńkowski, serwisant IT- tel. 575 370 680