Jaka macierz i serwer danych? Pamięć masowa SAN czy serwer NAS?

Czym właściwie jest macierz dyskowa?

Macierze dyskowe to urządzenia zbudowane z wysokowydajnych dysków fizycznych(może być ich kilka, a nawet kilkadziesiąt) i/lub dysków SSD, kontrolowanych przez specjalizowane kontrolery oraz nowoczesnych interfejsów, które w połączeniu z zaawansowaną funkcjonalnością i wyspecjalizowanym oprogramowaniem pozwalają na szybki i bezpieczny zapis, odczyt i przechowywanie danych.

Pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania zarówno firmie, jak i jednostce publicznej. Posiadamy doświadczenie we wdrożeniach NAS i SAN, a w ofercie macierze: NetApp, IBM, Dell, Fujitsu, Qnap i Synology.

Zalety macierzy NAS

Serwer NAS (Network Attached Storage) jest urządzeniem wyposażonym w procesor, pamięć operacyjną i złącza. Pliki i foldery przechowywane w woluminach, po skonfigurowaniu, są dostępne dla każdego urządzenia znajdującego się w lokalnej sieci. Serwer NAS umożliwia łączenie się z tym samym plikiem danych jednocześnie wielu użytkownikom, co umożliwia łatwe zarządzanie infrastrukturą sieciową i pozwala na dostosowanie wielkości wolumenu.

Serwer NAS może stać się uniwersalnym urządzeniem do przechowywania danych, być biblioteką , dyskiem na kopie zapasowe, serwerem pocztowym i serwerem dla strony internetowej czy serwerem VPN.

Dzięki możliwości doboru dysków sieciowych możesz rozbudowywać swój serwer i zarówno w domu, jak i w firmie stworzyć swoje mini centrum danych, przy zachowaniu bezpieczeństwa, ponieważ macierze NAS umożliwiają zdefiniowanie uprawnień. Można zatem określić, które pliki użytkownik może mieć tylko do podglądu, a które edytować.

Będąc przy temacie bezpieczeństwa warto wspomnieć, że po skonfigurowaniu serwera NAS by tworzył automatycznie kopie zapasowe i zapisywał je w wybranym miejscu na wybranym dysku sieciowym znajdującym się w macierzy lub na dysku zewnętrznym czy chmurze.

Więcej o przechowywaniu kopii zapasowych z serwera NAS w chmurze TUTAJ https://ht.poznan.pl/hybridmount-qnap-pamiec-masowa-w-chmurze-i-serwery-plikow-na-serwerze-nas/

Podsumowując: macierz NAS może stać się wygodnym centrum multimedialnym, służącym przechowywaniu plików i tworzeniu kopii zapasowych w domowym zaciszu, a także bezpiecznym rozwiązaniem dla firm, umożliwiającym współdzielenie zapisanych na dyskach plików użytkownikom, którym nadamy dostępy.

Zalety macierzy SAN

SAN (Storage Area Network) to przestrzeń gwarantująca serwerom szybki i bezpieczny dostęp do plików przechowywanych na urządzeniach pamięci masowej. Jest protokołem składającym się z pojedynczych bloków danych, które składowane są w tzw. Jednostkach logicznych LUN. Logical unit numer- to liczba używana do identyfikacji jednostki logicznej, czyli urządzenia adresowanego przez protokół SCSI lub protokoły sieci pamięci masowej, które hermetyzują SCSI, takie jak Fibre Channel lub iSCSI.

Sieć SAN posiada łatwo skalowalną charakterystykę, umożliwiającą podłączenie praktycznie nieograniczoną liczbę serwerów i urządzeń pamięci masowej.

Protokół  NVMe wraz z rozwojem technologii NVMe over Fabric sprawiają ogromny wzrost wydajności macierzy SAN.

Macierze SAN umożliwiają oddzielenie ruchu sieciowego od ruchu pamięci masowej i zwiększają wydajność.

Są to rozwiązania dedykowane korporacjom jak i mniejszym przedsiębiorstwom, a redundantna budowa jest kolejnym elementem wpływający na bezpieczeństwo danych. Zawsze, gdy tego potrzebujesz, masz dostęp do dokładnych kopii wszelkich danych na nim zawartych. Dodatkowo, jeśli sieć LAN zostanie naruszona, Twoje dane będą bezpieczne, ponieważ są przechowywane w oddzielnej sieci.

Pamięć masową SAN można łatwo skalować w celu dostosowania do zmieniających się potrzeb biznesowych. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca do przechowywania, możesz zwiększyć pojemność w razie potrzeby.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze NAS i SAN?

san vs. nas

Znając już podstawowe różnice pomiędzy  SAN i NAS warto zastanowić się jakie kryteria są istotne przy wyborze obu rozwiązań oraz odpowiedzieć sobie na pytanie: co lepiej sprawdzi się w mojej firmie?

W przypadku NAS, który sprawdzi się zarówno w małej firmie, jak i korporacji, istotnymi kryteriami wyboru powinny być:

  • Pamięć i dyski- większość modeli serwerów NAS posiada już dysk, choć zdarzają się takie, do których trzeba dokupić dyski. Warto sprawdzić jaką maksymalną pojemność można umieścić w urządzeniu oraz jaką pamięć RAM posiada wbudowany dysk.
  • Protokoły sieciowe- najlepiej by urządzenie obsługiwało kilka różnych protokołów
  • RAID- serwer NAS może obsługiwać różne rodzaje RAIDów, do podstawowych należą RAID 0 i RAID 1. Plusem RAID 0 jest wyższa szybkość transmisji i większa ilość przestrzeni na dane, bo dzięki temu mamy miejsce na wszystkich dyskach. Przy RAID 1 siłą rzeczy musimy „poświęcić” jeden dysk z macierzy NAS na kopie zapasowe, ale dzięki temu dane są bezpieczne nawet gdy nastąpiłaby awaria.
  • Energooszczędność i głośność urządzenia- warto wybrać urządzenie, które będzie zoptymalizowane tak, by zminimalizować zużycie energii, a w przypadku użytku domowego zwrócić uwagę na system aktywnego chłodzenia, który może skutecznie spędzić sen z powiek.

Jeśli natomiast planują Państwo wdrożenie SAN warto zwrócić na następujące aspekty:

  • SAN operuje na blokach danych, podczas gdy NAS działa na poziomie plików, oferując dostęp każdemu, kto posiada określone uprawnienia.
  • Koszt infrastruktury opartej na SAN bywa niemały, jednak jednorazowa inwestycja może zaowocować bezpiecznym i wydajnym systemem w firmie.
  • Wdrożenie SAN jest dość skomplikowanym procesem, dlatego warto skorzystać z usług firmy posiadającej doświadczenie w takich wdrożeniach.

Jakie rozwiązania były najpopularniejsze w 2021 roku wśród naszych klientów?

Największym zainteresowaniem wśród naszych klientów od lat cieszą się macierze NetApp

W ofercie posiadamy także rozwiązania: IBM, Dell, Fujitsu, Huawei, HPE, QNAP, Synology.

Zazwyczaj małe i średnie firmy decydują się na korzystanie z macierzy NAS, podczas gdy większe podmioty dysponujące zasobami na inwestycje w architekturę i zarządzanie wybierają zastosowanie sieci SAN. W obu przypadkach posiadamy wykwalifikowaną kadrę inżynierów, którzy podejmą się wdrożenia rozwiązań NAS i SAN oraz administrowania sieci SAN.

Więcej informacji  o produktach oraz aktualnych  promocjach – udzieli

Grzegorz Lewandowski

NetApp Accredited Sales Professional

IBM Certified Systems Expert System x Sales v4

LenovoCertified DC Sales andTechnical Sales Professional

tel. 61 665 71 65, 601 462 927

e-mail: grzegorz_l@ht.poznan.pl

Zapraszamy także do naszego sklepu internetowego, gdzie można znaleźć szczegółowe opisy przykładowych rozwiązań macierzowych: Sklep Laphard

Tel. 575 390 470 lub 601 638 068

e-mail: sklep@laphard.pl gdzie opisane są poszczególne modele.