Jak działa system Wi-Fi typu mesh?

System Mesh WiFi zwykle składa się z jednego routera głównego i kilku routerów podrzędnych. Te dodatkowe routery mogą być postrzegane jako różne punkty dostępu. Główny router przyczynia się do budowy sieci szkieletowej i oferuje routerom podrzędnym wieloprzeskokowe połączenie internetowe.  Dzięki systemowi mesh Wi-Fi każdy węzeł może komunikować się ze sobą, a sygnały Wi-Fi są rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Sygnały automatycznie zmienią się w najbardziej wydajną trasę elastycznie. Dlatego węzły mogą przekierowywać się z jednego punktu do drugiego, jeśli jeden punkt się wyłączy. W łatwy sposób można rozszerzyć zasięg sygnałów WiFi, dodając więcej punktów. Nie trzeba zmieniać sieci ręcznie, ponieważ sieci mają ten sam identyfikator SSID i hasło.

Co należy wziąć pod uwagę przed skonfigurowaniem sieci Wi-Fi typu mesh?

 • Ilość i wydajność portów LAN
 • Szybkość WiFi 
 • Tryby pracy 
 • Ochrona i bezpieczeństwo 
 • Aplikacja mobilna 
 • Pokrycie i liczba obsługiwanych urządzeń 

 Prędkość

Większa prędkość pozwala na bardziej wymagające przepustowości, takie jak strumieniowanie multimediów 4K i radzi sobie z przeciążeniem sieci. Na rynku łatwo dostać urządzenie, którego prędkość wynosi około 400 Mb/s lub mniej. Ale jeśli potrzebujesz, aby osiągnąć 1 Gb / s lub więcej, lepiej spójrz na urządzenia z dwoma pasmami (2,4 GHz i 5 GHz) lub oznaczone trzema pasmami. Tańsze routery Wi-Fi często mają tylko jedną antenę, co ogranicza przepustowość do pojedynczego strumienia danych na raz. Poza tym, im wyższy wskaźnik dBi, tym większy obszar obejmuje sygnał.

Zasięg

Liczba, siła sygnału, lokalizacja urządzeń będą miały wpływ na zasięg sygnału i koszt podczas konfigurowania sieci. Powinniśmy wybrać najlepsze miejsce do wdrożenia każdego routera, aby zmniejszyć liczbę urządzeń i koszty. Należy brać pod uwagę podłogi, ściany, drzwi, które wpłyną na transmisję sygnału. Im większy obszar mogą pokryć sygnały, tym mniej urządzeń musisz użyć.

 Bezpieczeństwo

Im więcej będzie skonfigurowanych węzłów, tym łatwiej urządzenie może zostać zaatakowane przez fizyczne ataki, odmowę usługi, pasywne monitorowanie itp. Chociaż niektóre systemy automatycznie aktualizują stan bezpieczeństwa, lepiej byłoby, gdybyśmy sami dbali o bezpieczeństwo sieci. Jednak niektóre sieci bezprzewodowe przyjmują instalację wspomaganą przez aplikację, która może nie umożliwiać korzystania z zaawansowanych ustawień zabezpieczeń, takich jak umieszczanie adresów MAC na białej liście.

Gdzie zaleca się stosowanie sieci mesh Wi-Fi:

 • W dużych domach
 • W przypadku dużej liczby podłączonych klientów
 • Gdy dostępne są subskrypcje transmisji strumieniowej i wysokiej jakości wideokonferencje
 • W przypadku szybkiego połączenia szerokopasmowego
 • Zawsze, gdy oczekuje się pełnego pokrycia w całym domu
sieci mesh Wi-Fi